• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
0
گزارش «روزان» از مناظره جنجالی انتخابات آمریکا؛

بازی به نفع جمهوری‌خواهان با انفعال بایدن

 • کد خبر : 6633
 • ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۹
بازی به نفع جمهوری‌خواهان با انفعال بایدن

    این نخستین مناظره‌ در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که در آن یک رئیس‌جمهور مستقر با سلف خود یعنی رئیس‌جمهور سابق در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده تلویزیونی قرار می‌گیرد. یورونیوز در گزارشی نوشت: پنج ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دونالد ترامپ در نخستین […]

 

 

این نخستین مناظره‌ در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که در آن یک رئیس‌جمهور مستقر با سلف خود یعنی رئیس‌جمهور سابق در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده تلویزیونی قرار می‌گیرد.

یورونیوز در گزارشی نوشت:

پنج ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دونالد ترامپ در نخستین مناظره خود با میزبانی شبکه تلویزیونی سی.ان.ان و بدون حضور تماشاگران استودیویی، به مصاف کلامی یکدیگر رفتند.

این مناظره علاوه بر اینکه بدلیل تمرکز دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه بر مسائل اقتصادی و مهاجرت ازاهمیت بالایی برخوردار بود، نخستین مناظره‌ در تاریخ آمریکا بود که یک رئیس‌جمهور مستقر با سلف خود یعنی رئیس‌جمهور سابق در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده تلویزیونی قرار می‌گرفت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور هنگام ورود به صحنه مناظره با یکدیگر دست ندادند.

این دو نامزد آخرین بار در سال ۲۰۲۰ در قالب مناظره انتخاباتی با یکدیگر دیدار کردند که به دلیل پروتکل‌های کووید-۱۹ در آن زمان نیز با هم دست ندادند.

مناظره با سئوال اقتصادی جیک تاپر، مجری سی‌ان‌ان از جو بایدن آغاز شد و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ بلافاصله با انتقاد شدید به یکدیگر صحبت خود را آغاز کردند.

نکات مهم مناظره بایدن و ترامپ:

 • جو بایدن و دونالد ترامپ در طول این مناظره در مورد موضوعاتی نظیر اقتصاد آمریکا و تورم، حق سقط جنین، مهاجرت، جنگ‌های اوکراین و غزه و حتی بازی‌های گلف، یکدیگر را مورد انتقاد قرار دادند و درگیری‌های لفظی شدیدی میان آنها درگرفت.
 • این دو نامزد در طول مناظره در موارد بسیاری به موضوعات شخصی یکدیگر پرداختند: ترامپ دو بار به هانتر پسر جو بایدن و محکومیت او در دادگاه به دلیل حمل غیرقانونی سلاح اشاره کرد. بایدن نیز به محکومیت‌های جنایی ترامپ در ماجرای حق‌السکوت به بازیگر فیلم‌های پورن و دادگاه مدنی تعرض جنسی به جین کارول اشاره کرد.
 • صدای جو بایدن، رئیس جمهور ۸۱ ساله آمریکا در طول مناظره خش‌دار و خسته بود و در مواردی سخنان خود را فراموش می‌کرد
 • ترامپ ۷۸ ساله پر انرژی بود اما بر اساس راستی‌آزمایی خبرگزاری‌ها ادعاهای نادرست بسیاری را مطرح کرد.
 • هر دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه در پاسخ به سئوال درباره سن و سال‌شان از خود دفاع و یکدیگر را به ناتوانی در اداره کشور متهم کردند.
 • پس از آنکه دونالد ترامپ شهادت سردار سلیمانی را بزرگترین دستاورد دولت خود خواند، بایدن، وی را به «انفعال در برابر ایران» در جریان حمله به پایگاه عین‌الاسد متهم کرد.
 • هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با در موضوع جنگ غزه، به حمایت از اسرائیل پرداختند و خواستار نابودی حماس شدند. بایدن در اینباره گفت که تمرکز دولت او بر پایان دادن به درگیری‌ها در غزه است اما دونالد ترامپ تاکید کرد که اسرائیل باید «کار را تمام کند».
 • دونالد ترامپ در بخش دیگری از مناظره حمله حماس به اسرائیل را نتیجه سیاست خارجی بایدن در قبال ایران دانست و گفت: «در دوران من ورشکسته بود. من اجازه نمی‌دادم هیچ کس با آنها معامله کند. پولشان تمام شد. ورشکسته بودند. پولی برای حماس نداشتند. پولی برای هیچ کاری نداشتند.»
 • کارشناسان و ناظران دموکرات و جمهوری خواه دونالد ترامپ را پیروز این مناظره خواندند تا جاییکه برخی از دموکرات‌ها ضمن ابراز ناامیدی از نتیجه این مناظره، گزینه کناره‌گیری بایدن از رقابت انتخاباتی را نیز مطرح کردند.

کامالا هریس در واکنش به نگرانی‌ها درباره عملکرد بایدن در مناظره: در آغاز کمی آهسته بود اما پایانی قوی داشت.

کامالا هریس، معاون اول ایالات متحده در واکنش به نگرانی‌های دموکرات‌ها درباره عملکرد «ضعیف» جو بایدن در مناظره با دونالد ترامپ و اظهاراتی درباره ضرورت کناره گیری بایدن از رقابت انتخاباتی و جایگزینی او با یک نامزد دیگر معتقد است که اگرچه بایدن در آغاز مناظره «کمی کند و آهسته» بود اما پایان قوی ارائه کرد.

وی افزود: «می‌توان درباره نحوه ارائه بحث کرد اما در نهایت محور انتخابات محتوای سخنان است.»

مت گروسمن، استاد علوم سیاسی دانشگاه میشیگان می‌گوید که جو بایدن نسبت به حضورش در انتخابات گذشته ریاست جمهوری به نظر پیرتر و در سخن گفتن «نامفهوم‌تر» به نظر می‌رسد. وی این مسئله را بزرگ‌ترین نقطه ضعف بایدن خوانده و معتقد است که با وجود اینکه ترامپ ارائه متفاوتی نسبت به سخنان گذشته خود در این مناظره نداشت اما ضعف بایدن به او کمک کرد.

دیو واسرمن، تحلیلگر سیاسی نیز می‌گوید: این مناظره به وضوح نشان می‌دهد که اصرار بایدن برای شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آن هم در حالی که ۶۶ درصد از رأی‌دهندگان در نظرسنجی‌ها معتقدند که احتمالا او نتواند دوره دوم ریاست جمهوری خود را به پایان برساند، باعث شده است که شانس دموکرات‌ها برای شکست دادن دونالد ترامپ در این انتخابات با خطر جدی مواجه شود.

جو بایدن پس از پایان مناظره‌ای که باعث دلسردی شماری از هم حزبی‌ها و هوادارنش شد، در جمع حامیانش گفت: «ببینید رفقا! طی روزهای آینده، سخنان او [ترامپ] راستی‌آزمایی خواهد شد. من نمی‌توانم حتی به یک مورد حرف راست از او در این مناظره اشاره کنم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۴ همچنین در حساب کاربری ایکس نوشت: «دونالد ترامپ امشب را به صحبت درباره خودش، دروغ‌هایش، مشکلات حقوقی‌اش، رابطه‌هایش با یک ستاره فیلم‌های پورن و قهرمانی‌هایش در گلف آن‌هم در باشگاه خودش صرف کرد. یک مشت حرف بی‌معنی.

با هم می‌توانیم او را از ورود به کاخ سفید باز داریم.»

جن اومایلی دیلون، مشاور جو بایدن در کمپین انتخاباتی او با پایان اولین مناظره انتخاباتی در مقابل دونالد ترامپ گفت: «امشب، رئیس‌جمهور بایدن دیدگاه مثبت و پیروزمندانه‌ای را برای آینده آمریکا ارائه کرد، دیدگاهی که در آن هر آمریکایی سهم منصفانه ای در رسیدن به رویای آمریکایی بودن دارد، جایی که از حقوق همه ما محافظت می شود، و رئیس جمهور ما برای تقویت دموکراسی خود مبارزه می کند نه برای خراب کردنش»

وی در این بیانیه افزود: «در آن سوی صحنه دونالد ترامپ بود که پنجره‌ای تاریک و رو به گذشته تاریک ارائه کرد که اگر به کاخ سفید بازگردد، آمریکا چگونه خواهد بود: کشوری که زنان مجبور می‌شوند برای مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز خود و برای زنده ماندن التماس کنند. کشوری که منافع میلیاردرها را بر کارگران شاغل ارجح می داند و رئیس‌جمهوری سابق که نه یک‌بار، نه دو بار، بلکه سه بار از اذعان به پذیرش نتیجه یک انتخابات آزاد و منصفانه در نوامبر امسال سر باز زد. عملکرد امشب ترامپ به مردم آمریکا یادآوری کرد که چرا چهار سال پیش او را [از کاخ سفید] اخراج کردند و نشان داد که در نوامبر امسال چه خطری آینده کشورمان را تهدید می‌کند.»

حامیان و طرفداران جو بایدن در آغاز مناظره امیدوار بودند که وی بتواند با ارائه پیام‌های فشرده و مختصر در مورد مهاجرت و امنیت مرزی حملات دونالد ترامپ در این موضوع پرتنش و مهم سیاسی را خنثی کند اما از نظر آنها آقای بایدن کم‌تر از حد انتظار ظاهر شد.

یک منبع نزدیک به کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت: «فکر می‌کنم او می‌توانست پیام خود را قوی‌تر بیان کند.»

نظرسنجی ها نشان می دهد که مهاجرت همچنان دغدغه اصلی رای دهندگان است و بایدن بارها در این موضوع از ترامپ عقب مانده است.

 

 

 

 

لینک کوتاه : https://roozankhabar.ir/?p=6633

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آنتونیو گوترش، سازمان ملل، نیویورک اجتماعی اربعین، عراق، ایران، زائران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، درگیری نظامی اصول گرایان، اصلاح طلبان، انتخابات، احزاب افغانستان،مهاجران،افغان،هیرمند،طالبان اقتصاد انتخابات،اصولگرا،مهندسی،خالص،سازی ایران ایران، آمریکا، برجام ایران، آمریکا، برجام، مذاکرات وین، روسیه، میخائیل اولیانوف ایران، روسیه، برجام، مذاکرات وین بازار مسکن، بازار خودرو، رکود اقتصادی، رونق اقتصادی برجام، ایران، آمریکا، اروپا برجام، مذاکرات وین، رابرت مالی، احیای برجام تهران توافق، ایران، برجام، آمریکا تولید تیراندازی حسن یزدانی، دیوید تیلور، کشتی قهرمانی جهان حسن یزدانی، کشتی قهرمانی جهان، دیوید تیلر خبر خبری دانشگاه رئیسی رئیسی، بانک مرکزی، اقتصاد رهبر سیاسی سیل، خسارت، مدیریت بحران، بارندگی غزه،اسرائیل،حماس،فلسطین،الاقصی غزه،حماس،اسرائیل فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ، روزنامه فرهنگ فرهنگی متروپل، آبادان، بحران اجتماعی مجلس محرم، عزاداری، ترافیک، تاسوعا و عاشوار مذهبی مهسا امینی، قالیباف، مجلس، گشت ارشاد مهسا امینی، پلیس تهران، گشت ارشاد مهسا امینی، گشت ارشاد، پلیس تهران ورزش وزیر صنعت کاخ باکینگهام، ملکه الیزایت، انگلستان، سلطنت گشت ارشاد، مهسا امینی، اعتراضات