• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
73

درباره ما

  • ۱۵:۱۲
  • ۰۷ شهریور ۱۴۰۱

درباره روزان نیوز

روزان نیوز سایتی خبری – تحلیلی و متعلق به روزنامه روزان است. سابقه انتشار اولین شماره روزان به تیر ماه سال ۷۴ باز می گردد که این نشریه در قالب هفته نامه ای ادبی و فرهنگی در خوزستان فعالیت خود را آغاز نمود.این هفته نامه محلی در خوزستان آسیب دیده از ۸ سال جنگ و خشونت با هدف قرار دادن نشر آثار نویسندگان و شاعران جوان توانست چهره های زیادی را که در آن زمان اولین آثار خود را از طریق این هفته نامه منتشر می کردند، به جامعه فرهنگی و ادبی معرفی نماید.از چهره های سرشناسی که در شورای سردبیری روزان در دوره اول انتشار فعالیت داشته اند می توان از افرادی چون” هرمز علی پور” و “مصطفی مستور” یاد کرد.از کارهای برجسته دوره اول روزان همچنین می توان به گفتگوی اختصاصی این هفته نامه با” محمود دولت آبادی” اشاره کرد که در سه شماره متوالی چاپ و منتشر شد. اهمیت انتشار این گفتگو در آن زمان به این دلیل بود که رابطه روشنفکران با حاکمیت و دولت های منتسب به آن رابطه ای متاثر از رویدادهای دهه شصت و غالبا تیره و قهرآمیز بود. به همین دلیل انتشار این گفتگو در فضای فرهنگی پیش از آغاز دوره اصلاحات در ایران  ، آن هم در هفته نامه ای محلی بازتاب زیادی در محافل ادبی و سیاسی آن زمان داشت و توانست ” روزان” را به عنوان نشریه ای نواندیش و تحول گرا در محافل ادبی زمان خود معرفی کند.

دوره دوم فعالیت روزان در استان خوزستان به سال ۷۹ و آغاز دوره دوم دولت اصلاحات در ایران باز می گردد. این دوره از فعالیت روزان در حالی آغاز شد که  عملکرد اصلاح طلبان در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی با انتقادات زیادی از سوی برخی نهادهای حاکمیتی و همچنین بخشی از بدنه اجتماعی خود مواجه شده بود. این انتقادها در استان خوزستان به دلیل تشدید مسایل قومی از سوی برخی گروههای سیاسی بشدت فضای فرهنگی – سیاسی استان را تحت تاثیر قرار داده بود. بر این اساس تعدادی از نخبگان و روزنامه نگاران مستقل خوزستان  با تغییر رویکرد انتشار روزان از فرهنگی و ادبی به اجتماعی – سیاسی و تغییر وضعیت آن به روزنامه،با اتخاذ رویکرد “انتقادی” به برخی سیاست ها و عملکردها توانستند فضای جدیدی را در عرصه فعالیت های مطبوعاتی استان رقم زنند که با استقبال زیادی از سوی نخبگان خوزستان مواجه شد. از روزنامه نگاران بومی و برجسته ای که در این دوره در شورای سردبیری روزان فعالیت داشتند می توان از” خداداد شوراب” نام برد. همچنین یکی از اقدامات فرهنگی این دوره از فعالیت ” روزان” برگزاری مراسم بزرگداشت” احمد محمود” با حضور نویسنده فقید و خانواده اش ، نخبگان استانی و سخنرانی “عطاءلله مهاجرانی” وزیر وقت ارشاد بود که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در سالن همایش آفتاب شهر اهواز برگزارشد و با استقبال کم نظیر مردم خوزستان مواجه شد.

مهرماه سال ۸۷ و در آستانه آغاز دوره دوم دولت محمود احمدی نژاد همزمان بود با آغاز انتشار روزنامه روزان در گستره کشوری.این روزنامه همچنین در آذر ماه سال ۹۳ و آبان ماه سال ۹۵ به استناد یک پرونده قضایی جمعا ۶ ماه توقیف شده است.

هم اکنون پس از پایان دوره شش ماهه توقیف و از سرگیری دوره جدید انتشار و به رغم همه تنگناهای موجود در عرصه فعالیت رسانه ای و مطبوعاتی ، روزان دوره جدید را که از اردیبهشت ۹۶ آغاز گردیده است ، دوره تثبیت اهداف و ایده های خود در عرصه رسانه نگاری می داند. در همین راستا و بر اساس سابقه دیرینه خود ” روزان” اعلام می نمایند مشی مستقلانه ای را در پیشبرد اهداف رسانه ای خود داشته و هیچگونه وابستگی به گروه های فعال سیاسی در عرصه کشور ندارد و دیدگاه ها و مواضع سیاسی خود را با توجه به مصالح ملی، منفعت عمومی و با استفاده از خرد جمعی حاکم بر جریانات نو اندیش و با هدف رشد و توسعه کشور دنبال خواهد کرد و در این رویکرد بهره مندی از “نقد منصفانه” را به عنوان ابزار پیشرفت و توسعه در همه امور می داند.

روزان همچنین اعلام می نماید حضور کلیه افراد در این روزنامه و سایت خبری آن به منزله آگاهی و قبول الزامات و تعهدات مرتبط با اهداف حرفه ای آن تلقی خواهد شد. در عین حال روزان در چارچوب اهداف خود از هر گونه پیشنهاد همکاری در راستای توسعه فعالیت های رسانه نگاری حرفه ای استقبال می کند.

 

                                                           شمسی پورمحمدی

مدیر مسوول

اردیبهشت ۱۳۹۶

Pourmohammadi_sh@hotmail.com

 

لینک کوتاه : https://roozankhabar.ir/?p=1019

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آنتونیو گوترش، سازمان ملل، نیویورک اجتماعی اربعین، عراق، ایران، زائران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، درگیری نظامی اصول گرایان، اصلاح طلبان، انتخابات، احزاب افغانستان،مهاجران،افغان،هیرمند،طالبان اقتصاد انتخابات،اصولگرا،مهندسی،خالص،سازی ایران ایران، آمریکا، برجام ایران، آمریکا، برجام، مذاکرات وین، روسیه، میخائیل اولیانوف ایران، روسیه، برجام، مذاکرات وین بازار مسکن، بازار خودرو، رکود اقتصادی، رونق اقتصادی برجام، ایران، آمریکا، اروپا برجام، مذاکرات وین، رابرت مالی، احیای برجام تهران توافق، ایران، برجام، آمریکا تولید تیراندازی حسن یزدانی، دیوید تیلور، کشتی قهرمانی جهان حسن یزدانی، کشتی قهرمانی جهان، دیوید تیلر خبر خبری دانشگاه رئیسی رئیسی، بانک مرکزی، اقتصاد رهبر سیاسی سیل، خسارت، مدیریت بحران، بارندگی غزه،اسرائیل،حماس،فلسطین،الاقصی غزه،حماس،اسرائیل فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ، روزنامه فرهنگ فرهنگی متروپل، آبادان، بحران اجتماعی مجلس محرم، عزاداری، ترافیک، تاسوعا و عاشوار مذهبی مهسا امینی، قالیباف، مجلس، گشت ارشاد مهسا امینی، پلیس تهران، گشت ارشاد مهسا امینی، گشت ارشاد، پلیس تهران ورزش وزیر صنعت کاخ باکینگهام، ملکه الیزایت، انگلستان، سلطنت گشت ارشاد، مهسا امینی، اعتراضات