• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
49
گزارش «روزان» از رویکرد دوگانه کاخ سفید در قبال برجام

واشنگتن گرفتار در دوگانه تحریم یا توافق

  • کد خبر : 854
  • ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
واشنگتن گرفتار در دوگانه تحریم یا توافق
هر چند مقامات سیاسی ایرانی، آمریکایی و نیز اروپایی از نزدیک بودن به توافق سخن به میان می‌آورند اما واقعیت این است که اکنون توپ در زمان واشنگتن قرار دارد و می‌بایست کاخ سفید تصمیم نهایی را پیرامون خطوط قرمز ارائه شده از سوی تهران را اتخاذ کند.

گروه دیپلماسی: در شرایطی که طی یک ماه گذشته روند مذاکرات وین به شدت سرعت گرفته و امکان احیای برجام به بالاترین حد ممکن افزایش پیدا کرده بود، در دو هفته گذشته روندی از توفق در گفتگوها را شاهد هستیم. هر چند مقامات سیاسی ایرانی، آمریکایی و نیز اروپایی از نزدیک بودن به توافق سخن به میان می‌آورند اما واقعیت این است که اکنون توپ در زمان واشنگتن قرار دارد و می‌بایست کاخ سفید تصمیم نهایی را پیرامون خطوط قرمز ارائه شده از سوی تهران را اتخاذ کند.

اکنون دولت بایدن با وجود رغبت نسبت به احیای سریع برجام در میانه جنگ اوکراین، با این مساله جدی مواجه شده که چگونه مکانیزم لغو تحریم‌ها را اجرایی کند. در این میان، برداشتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروههای تروریستی آمریکا، یکی از پیش‌شرط‌های تهران برای حصول توافق بوده که با هجمه وسیع و فشار گسترده جمهوری خواهان برای ارتباط دادن چنین مساله‌ای به توافق هسته‌ای مواجه شده است.

میل به توافق همزمان با میل هیستریک تحریم

هرچند دولت بایدن همواره در ظاهر امر رویکردی ایجابی را نسبت به احیای برجام اتخاذ کرده اما بدون تردید کنش این کشور در چند هفته اخیر فرسخ‌ها با ادعاهای چند ماه گذشته آن‌ها فاصله دارد. در واقع، اعمال تحریم های جدید از سوی آمریکا علیه ایران تاثیری عمیق را می‌تواند بر مذاکرات وین داشته باشد و در تعارض حداکثری با حسن‌نیت واشنگتن باشد. در همین زمینه شاهد هستیم که سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز –دوشنبه- در نشست هفته‌ای خود با خبرنگاران تاکید کرد: آمریکایی ها از این اقدامات متناقض زیاد انجام داده اند آنچه که در خصوص یکی از هنرمندان کشورمان رخ داد یک نمونه از صدها هزار نمونه ای است که آمریکایی ها طی ۴۰ سال گذشته علیه ملت ایران انجام دادند.

خطیب زاده با بیان این که آمریکایی‌ها به دنیا نشان دادند که از نظر واشنگتن همه چیز سیاسی و امنیتی و ابزاری است و هر زمان که لازم بدانند همه ارزش ها را قربانی می کنند تا اهداف سیاسی خود را جلو ببرند گفت: بر خلاف تمامی شعارهایی که آنها می دهند آنچه برای آنها مهم است سیاست هایی است که در واشنگتن و در کاخ سفید علیه ملت ایران فرمول بندی شده است. وی افزود: همه ما فراموش نکنیم آنچه امروز در مقابل ما قرار دارد دولتی نیست که به وظایفش عمل کند بلکه می خواهد از ابزارهای قانونی استفاده کند که به وظایف قانونی خود عمل نکند. خطیب زاده ادامه داد: آنچه که در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد .

آمریکا مسئول اصلی وقفه در مذاکرات احیای برجام

در روند احیای برجام، هم اکنون بدون هیچ تردیدی می‌توان اذعان داشت که توپ در زمین آمریکایی‌ها بوده و این کشور مسئول اصلی وقفه در مذاکرات احیای برجام است. در همین زمینه شاهد هستیم که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان، در خصوص مذاکرات وین، از اعمال تحریم های مجدد از سوی آمریکا در مورد برخی از اشخاص و شرکت های ایرانی انتقاد کرد و خاطر نشان نمود: جمهوری اسلامی ایران آماده یک توافق خوب و پایدار می باشد اما طرف آمریکایی با برخی زیاده خواهی ها، مسئول مستقیم تطویل مذاکرات تا کنون بوده است.

هم‌راستای با این اظهارات، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با توقف مذاکرات وین تصریح کرد: آنچه که در دو هفته گذشته بیش از پیش برای ما روشن شده این است که بایدن و کاخ سفید هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و متاسفانه کل یک توافق را گروگان مسائل حزبی و داخلی آمریکا کرده اند و آنها همان رویکردی را در پیش گرفته اند که منجر به شکست بسیاری از توافقات بین المللی شده است. یعنی منوط کردن یک توافق بین المللی به زد و بندهای داخلی خودشان .

خطیب زاده با بیان این که توافق برجام و قطعنامه  ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل در مورد این توافق بین المللی چارچوب بحث است و در همین چارچوب دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد تاکید کرد: آمریکا  مسئول توقف امروز مذاکرات و تطویل آن در روزهای آتی است. راه حل هم در کاخ سفید است. آنها باید به خواسته های معقول ایران که مورد تایید اعضای ۱+۴ است پاسخ منطقی بدهد که ما آماده شویم تا به وین برگردیم. وی افزود: توافق بسیار در دسترس است و آمریکا بداند و یقین کند و یقین داشته باشد که ما از خطوط قرمز خود رد نمی شویم و از خواسته‌های خود کوتاه نخواهیم آمد.

سنگ‌اندازی جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از حذف نام سپاه از فهرست تروریستی آمریکا

یکی دیگر از موضوعات اصلی‌ای که می‌توان از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین خطوط قرمز ایران در مسیر مذاکرات احیای برجام یاد کرد، در ارتباط با حذف نام سپاه از فهرست تروریستی آمریکا است. هر چند ایران در انتظار پاسخ دولت آمریکا پیرامون این خواسته است اما اخیرا جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا در حال پیش بردن یک رویه قانونی به منظور ممانعت از اقدام احتمالی دولت بایدن برای خارج کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریستی آمریکا به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای جدید با ایران هستند.

در واقع، برایان ماست و اسکات پری دو عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را با عنوان قانون جلوگیری از مماشات با تروریست‌ها توسط حامیان تروریسم” ارائه داده‌اند که در صورت تبدیل شدن به قانون، کاخ سفید را از حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی بدون موافقت کنگره منع می‌کند.

واشنگتن فیری بیکن می‌نویسد: هدف از این طرح جلوگیری از برداشته شدن تحریم‌های کلیدی مرتبط با سپاه پاسداران به‌عنوان بخشی از امتیازاتی است که دولت جو بایدن تلاش می‌کند برای دستیابی به توافق هسته‌ای جدید با ایران به این کشور بدهد، توافقی که به نظر می‌رسد در آستانه نهایی شدن قرار دارد.

واشنگتن فیری بیکن در ادامه مدعی شد که لغو تحریم‌های مرتبط با سپاه یکی از موضوعات باقی‌مانده میان ایران و آمریکا در مذاکرات وین است، اقدامی که از سوی جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها در کنگره با مخالفت مواجه شده است.

برایان ماست نماینده ایالت فلوریدا در گفت‌وگو با واشنگتن فیری بیکن ضمن انتقاد از رویکرد دولت بایدن درقبال ایران و طرح ادعاهای بی‌اساس علیه سپاه پاسداران گفت: رئیس‌جمهور بایدن نه تنها به‌طور آشکارا قانون اساسی را که به آن سوگند یاد کرده است، دور می‌زند بلکه آمریکایی‌ها را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. از آنجایی که رئیس‌جمهور از عمل کردن به سوگند ریاست‌جمهوری خود سر باز می‌زند، ما این طرح را ارائه کرده‌ایم تا مانع از اتخاذ تصمیمات اجرایی او در ارتباط با امنیت ملی، همچون حذف سازمان‌های تروریستی شناخته شده از فهرست تروریسم آمریکا شویم.

 

 

 

لینک کوتاه : https://roozankhabar.ir/?p=854

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آنتونیو گوترش، سازمان ملل، نیویورک اجتماعی اربعین، عراق، ایران، زائران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، درگیری نظامی اصول گرایان، اصلاح طلبان، انتخابات، احزاب افغانستان،مهاجران،افغان،هیرمند،طالبان اقتصاد انتخابات،اصولگرا،مهندسی،خالص،سازی ایران ایران، آمریکا، برجام ایران، آمریکا، برجام، مذاکرات وین، روسیه، میخائیل اولیانوف ایران، روسیه، برجام، مذاکرات وین بازار مسکن، بازار خودرو، رکود اقتصادی، رونق اقتصادی برجام، ایران، آمریکا، اروپا برجام، مذاکرات وین، رابرت مالی، احیای برجام تهران توافق، ایران، برجام، آمریکا تولید تیراندازی حسن یزدانی، دیوید تیلور، کشتی قهرمانی جهان حسن یزدانی، کشتی قهرمانی جهان، دیوید تیلر خبر خبری دانشگاه رئیسی رئیسی، بانک مرکزی، اقتصاد رهبر سیاسی سیل، خسارت، مدیریت بحران، بارندگی غزه،اسرائیل،حماس،فلسطین،الاقصی غزه،حماس،اسرائیل فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ، روزنامه فرهنگ فرهنگی متروپل، آبادان، بحران اجتماعی مجلس محرم، عزاداری، ترافیک، تاسوعا و عاشوار مذهبی مهسا امینی، قالیباف، مجلس، گشت ارشاد مهسا امینی، پلیس تهران، گشت ارشاد مهسا امینی، گشت ارشاد، پلیس تهران ورزش وزیر صنعت کاخ باکینگهام، ملکه الیزایت، انگلستان، سلطنت گشت ارشاد، مهسا امینی، اعتراضات