• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
68

این کویر تازه ، حاصلِ توسعۀ ما

  • کد خبر : 1059
  • ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
این کویر تازه ، حاصلِ توسعۀ ما
آن شبیه یک کوه است اما کوهی طبیعی نیست بلکه ، گویا ، محل جمعِ آوارو خاکستر خانه های ویران شدۀ پس از جنگ است

محمد زارع شیرین کندی: تبدیل دریاچه به برهوتی خشک و سوزان برجسته ترین محصول یک طرح توسعۀ بی بنیاد و نازا می تواند به شمار آید . ازتصمیمات ناسنجیده واقدامات نااندیشیده و مصرف های سیری ناپذیراست که دریاچه به بیابانی شورو تشنه  و رودخانه به شنزاری بی آب و علف و بی حاصل بدل می شود . وقتی طرح توسعه برعلم و تدبیر و مهارت و تکنیک و تخصص وواقع بینی و آینده نگری مبتنی نیست و ازهماهنگی وهمراهی برنمی خیزد و هوسی است جناحی و گذرا ، پیامد طبیعی اش نابودی گستردۀ موجودات طبیعی و تخریب محیط زیست خواهد بود.

 یکی از بارزترین نشانه های توسعۀ بی مبنا و قلابی ، تبدیلِ آب و حیات و روح زنده به کویر و خشکی و مرگ و لاشه است . توسعۀ کاذب عین توسعه نیافتگی است ، عین فلک زدگی است ، عین خودکشیِ بطیء و تدریجی است . توسعه ای که با تعویض اشخاص ، مواد و قوانین طرح اش وعقیده و سلیقه و راه و روشِ طراحان اش از اساس تغییر می کند ، حاصل اش جزبسطِ بیابان و گسترشِ کویر و افزایشِ فقر و فلاکت و اختلاس چیزی دیگر نخواهد بود.

 بدیهی است که انسان بدون طبیعتِ زنده و آب و درخت و دریا و رودخانه و باغ و پرنده قادر به ادامۀ حیات نخواهد بود . لاشه های پرندگان در دریاچۀ ارومیه و اجساد بی جان گاومیش ها در هورالعظیم و کارون  و سایرعلائم و نشانه های مرگ و میر در جاهای دیگر، شاید احساس مسئولیت کسانی را که کارهایی مهم تر و واجب تر دارند ذره ای بر نینگیزد اما ازچیزی جانکاه ترحکایت می کند . برهوت روز به روز گسترده تر می شود و رود و دریا و آسمان و سبزه زار و گندمزار و لاله زار و بیشه زارروز به روزکوچک تر! توسعۀ کاذب از برایِ فریب و تظاهر و خودنمایی و خودستایی شکل گرفته و چون بدون پشتوانۀ کار و کوششِ جدی و درایت و همت و اراده است نتایج توسعۀ راستین را به بار نمی آورد.

یکی از ویژگی های اصلی توسعۀ راستین آن است که با دانش و فهم و فکر وهوش و کاردانی هر مرده ای را زنده می کند ، از هر نیستی ای هستی می سازد ، ازهر ویرانه ای آبادی بنا می کند و هر چیزمضری را مفید و هر امرزشتی را زیبا می کند و … مولوی در چنین مواردی سخنانی نغز و ناب دارد : « کاملی گر خاک گیرد زر شود / ناقص ارزر برد خاکستر شود ».

دانایان  و خردمندان و کاردانان نه تنها از مس بلکه حتی از خاک طلا می سازند ؛ آنان ضعف ها و نقص ها و کاستی ها را هم  به پله هایی برای صعود و ترقی مبدل می کنند اما ناقصان ونادانان با بی تدبیری ها و کوته بینی ها و خودبینی ها طلا و جواهر خود را نیز خاک می کنند و نه تنها به سرمایه ها و دارایی های بی نظیرشان نمی افزایند بلکه همچون غارتگران بیگانه چپاول اش می کنند . در شهر مونیخ آلمان پارکی است عظیم ، به اسم پارک المپیک.

آن شبیه یک کوه است اما کوهی طبیعی نیست بلکه ، گویا ، محل جمعِ آوارو خاکستر خانه های ویران شدۀ پس از جنگ است. این پارک باشکوه متشکل است از محل های مختلف فرهنگی و هنری و تفریحی و ورزشی و سیاحتی و غیره . آلمانیهای هوشمند و میهن دوست و آینده نگر از تلِ خاک و آوارشهر ویران شان پارکی ساخته اند بلند و زیبا و دیدنی، که هم جایی برای گشت و گفتگو وهنر و ورزش و کار و تجارت و سود است و هم کوهی برای تماشا و تامل و خلوت وعبرت . این ازذهنی نیرومند و اندیشه ور و باریک بین وعقلی کارافزا حکایت می کند ، ذهنی که دقیقا از خاک زرمی سازد .

لینک کوتاه : https://roozankhabar.ir/?p=1059
  • نویسنده : محمد زارع شیرین کندی

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آنتونیو گوترش، سازمان ملل، نیویورک اجتماعی اربعین، عراق، ایران، زائران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، درگیری نظامی اصول گرایان، اصلاح طلبان، انتخابات، احزاب افغانستان،مهاجران،افغان،هیرمند،طالبان اقتصاد انتخابات،اصولگرا،مهندسی،خالص،سازی ایران ایران، آمریکا، برجام ایران، آمریکا، برجام، مذاکرات وین، روسیه، میخائیل اولیانوف ایران، روسیه، برجام، مذاکرات وین بازار مسکن، بازار خودرو، رکود اقتصادی، رونق اقتصادی برجام، ایران، آمریکا، اروپا برجام، مذاکرات وین، رابرت مالی، احیای برجام تهران توافق، ایران، برجام، آمریکا تولید تیراندازی حسن یزدانی، دیوید تیلور، کشتی قهرمانی جهان حسن یزدانی، کشتی قهرمانی جهان، دیوید تیلر خبر خبری دانشگاه رئیسی رئیسی، بانک مرکزی، اقتصاد رهبر سیاسی سیل، خسارت، مدیریت بحران، بارندگی غزه،اسرائیل،حماس،فلسطین،الاقصی غزه،حماس،اسرائیل فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ، روزنامه فرهنگ فرهنگی متروپل، آبادان، بحران اجتماعی مجلس محرم، عزاداری، ترافیک، تاسوعا و عاشوار مذهبی مهسا امینی، قالیباف، مجلس، گشت ارشاد مهسا امینی، پلیس تهران، گشت ارشاد مهسا امینی، گشت ارشاد، پلیس تهران ورزش وزیر صنعت کاخ باکینگهام، ملکه الیزایت، انگلستان، سلطنت گشت ارشاد، مهسا امینی، اعتراضات