• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
57
گزارش روزان از طرح استیضاح سه وزیر کابینه

شکاف‌ها در حاکمیت یکدست اصولگرایان

  • کد خبر : 1723
  • ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
شکاف‌ها در حاکمیت یکدست اصولگرایان
بعد از گذشت یک سال از تشکیل دولت رئیسی احتمالا برای خود آنها هم مشخص شده است که مشکلات کشور بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی بود که در تصور آنها وجود داشت و حل بسیاری از مشکلات اساسا از توان دستگاه بوروکراسی کشور خارج است

گروه سیاسی: دولت رئیسی حاکم بلامنازع این روزهای سیاست ایران است. دولتی که حمایت کامل همه نهادها و ارگان‌های حاکمیت را با خود دارد و فارغ از هر نوع مخالفت موثر می‌تواند برنامه‌های خود را به پیش ببرد. این دولت نقطه اوج آرزوهای اصولگرایان است. اصولگرایانی که سال‌ها و سال‌ها هر دولتی اعم از اصلاح‌طلب و میانه‌رو را به انحای مختلف زیر فشار گذاشتند و علی رغم ماه عسلی کوتاه با دولت احمدی نژاد، با او هم به اختلاف خوردند. در همه این‌ سال‌ها آنها مدعی بودند که دلیل مشکلات کشور، این دولت‌های غیراصولگرا هستند.

حالا اما بعد از گذشت یک سال از تشکیل دولت رئیسی احتمالا برای خود آنها هم مشخص شده است که مشکلات کشور بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی بود که در تصور آنها وجود داشت و حل بسیاری از مشکلات اساسا از توان دستگاه بوروکراسی کشور خارج است. شاید همین مسئله است که باعث شده آرام آرام اختلافات در صوف اصولگرایان بالا بگیرد و از جمله مجلس اصولگرا با یادآوری وعده‌های رئیس جمهور در پی آن باشد که بعضی از وزرا را برای استیضاح به مجلس بکشاند و صدای نمایندگان در انتقاد از مشکلاتی مانند تورم و عمل نکردن دولت رئیسی به وعده کنترل تورم، به انتقاد بلند شود.

علاوه بر تورم، مسائلی مانند دستگیری یک مشاور رستم قاسمی در حین دریافت رشوه به یورو یا ماجرای سفر یا مهاجرت پسر معاون زنان رئیسی به کانادا به تدریج شکاف‌ها را در صفوف اصولگرایان بیشتر می‌کند. شاید به همین دلیل است که دیروز سید محمد حسینی، معاون پارلمانی دولت رئیسی در مصاحبه‌ای به مسائلی مانند  اختلافات دولت و مجلس پرداخت.

سید محمد حسینی: تا زمان اعلام وصول، استیضاح‌ها را جدی نمی‌گیریم

به گزارش ایلنا محمد حسینی، درباره این‌که نمایندگان مجلس استیضاح سه وزیر ورزش، صمت و راه و شهرسازی را مطرح می‌کنند، آیا در این مورد با معاون پارلمانی رئیس جمهور صحبتی شده است یا خیر، گفت: در حال حاضر که مجلس تعطیل است نمایندگان نظری دارند و ممکن است تعدادی امضا هم جمع کنند اما تا زمانی که اعلام وصول در مجلس صورت نگیرد ما اینها را جدی نمی‌گیریم. باید اعلام وصول شود و به ما ابلاغ گردد. البته هر جا بشنویم نمایندگانی بحث سؤال و استیضاح را مطرح می‌کنند با آنها صحبت می‌کنیم که اگر ابهامات، شبهات و یا اشکالاتی وجود دارد حل و فصل شود، وزرا هم آمادگی دارند و جلسه می‌گذارند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تاکید کرد: خوشبختانه در سال اول ما هیچ مسئله‌ای در خصوص استیضاح وزرا نداشته‌ایم. تعامل بسیار خوبی بین دولت و مجلس صورت گرفته است. مشاهده کردید ۲۸۰ نماینده از اقدامات دولت و شخص رئیس جمهور تقدیرکردند. در هفته دولت هم وزرا و معاونین رئیس‌جمهور هرکدام به ۲ استان سفر کردند و مسائل را مورد بررسی قرار دادند.

وی در خصوص تکفیک وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: تاکنون این مسئله در دولت مطرح نشده است و ما این موضوع را در بررسی قرار می‌دهیم.

حسینی با بیان این‌که مسکن یک مسئله بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در دیداری که دولتمردان با مقام معظم رهبری داشتند حضرت آقا فرمودند در مسئله مسکن ما عقب‌ماندگی داریم و باید اهتمام در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: تکفیک وزارت راه و شهرسازی از یکدیگر می‌تواند کار خوبی باشد. زیرا کارها در این وزارتخانه بسیار سنگین است چرا که بحث راه و شهرسازی خودش یک مسئله است و بحث مسکن مساله دیگری است که باید در هر دو زمینه اقدامات متناسب صورت‌گیرد. منتظر هستیم کمیسیون عمران به نتیجه برسد و  این تفکیک به صورت یک طرح در مجلس اعلام شود و ما بعدا در دستور کار قرار دهیم.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره این‌که برخی نمایندگان و کارشناسان اعلام می‌کنند که تفکیک و یا ادغام وزارتخانه‌ها به هرحال هزینه‌بردار است و این امر در شرایطی که دولت با مشکلاتی در زمینه بودجه مواجه است بار مالی دارد، گفت: اگر تفکیک هم صورت بگیرد تاکید بر این است از همان امکاناتی که وجود دارد اعم از نیروی کار و ساختمان‌هایی که در گذشته بوده استفاده کنند؛ بله، بار مالی دارد اما این بار متنابه‌ نیست.

وی بیان کرد: اگر ضرورت داشته باشد و مجلس هم به این نتیجه برسد در دولت ما هم درباره‌اش بحث می‌کنیم اما در حال حاضر چنین چیزی نیست.

حسینی درباره این که برخی نمایندگان عنوان می‌کنند وزیر راه و شهرسازی باید به مجلس بیاید و در خصوص عملکرد مشاورش که بنا بر اتهاماتی بازداشت شده است پاسخگو باشد و این بیماری که مطرح می‌شود وی دارد، بهانه‌ای بیش نیست، گفت: خیر چنین چیزی نیست. ایشان واقعا بیمار بودند.

وی تاکید کرد: نمایندگان هر سوال و ابهامی داشته باشند ایشان پاسخ می‌دهند؛ نه تنها ایشان هر وزیری در دولت لازم باشد پاسخگو هستند. اشاره کردم این روزها مجلس تعطیل است و بعد از بازگشایی هر سوالی دارند، می‌توانند بپرسند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت از هیچ فرد متخلفی حمایت نخواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در وضعیت خاص جسمانی قرار دارد آیا دولت با توجه به شرایط وی همکاری‌اش را با او ادامه خواهد داد، عنوان کرد: بله همکاری ادامه دارد. ایشان در حال حاضر در جلسات هیات دولت شرکت می‌کنند و پیگیر کارهای وزارتخانه هستند و در برنامه تلویزیونی هم توضیح دادند.

حسینی گفت: آقای قاسمی در حال حاضر تمام هم و غم خودشان را روی حمل و نقل زائران اربعین گذاشته‌اند زیرا افراد زیادی به این مراسم می‌روند و بحث حمل و نقل مسئله حادی است و روی این قضیه متمرکز هستند و کارشان را انجام می‌دهند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش سهمیه بنزین در کارت سوخت و طرح مجدد شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین، گفت: به هیچ وجه قرار نیست این طرح اجرا شود و رئیس‌جمهور تاکید دارد که نباید هیچ تصمیمی که منجر به افزایش تورم درکشورمی‌شود، گرفته شود. این موضوع اهتمام دولت بوده و در این زمینه دقت دارد تا قیمت‌ها کنترل شود. قطعا اگر بنزین بخواهد با افزایش قیمت مواجه شود تبعات فراوانی در کشور به همراه خواهد داشت. به همین دلیل با توجه به قاچاق سوختی که در کشور صورت می‌گرفت، تدابیری صورت گرفت که به وسیله کارت سوخت قاچاقی انجام نشود.

حسینی در پاسخ به این سوال که علت کاهش سهمیه بنزین در کارت سوخت به چه منظوری بوده، گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق بوده که روی این موضوع هم تاکید شده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که با توجه به وعده اولیه دولت در خصوص بازگرداندن قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰، برنامه دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها چیست، گفت: دولت تلاش می‌کند، تا آنجا که مقدور است قیمت‌ها افزایش پیدا نکند. به طور مثال ما شاهد تورم جهانی بودیم که این موضوع بر روی اقتصاد ما هم اثر گذاشت و در حال حاضر تورم در کشوری مانند ترکیه ۸۶ درصد شده و یا در برخی از کشورهای اروپایی که تورمی نداشتند اکنون دچار این معضل شدند و در کشور ما هم آثار خودش را دارد.

وی تصریح کرد: بنابراین دولت خیلی دقت دارد تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و اگر در جایی مانند دارو یا گندم با افزایش قیمت مواجه شد، به نوعی مشکل آن را حل کند.

حسینی در پاسخ به این سوال که دولت چه برنامه‌ای برای جلوگیری از کسری بودجه دارد، گفت: در این موضوع بودجه به گونه‌ای بسته شده که شاهد کسری بودجه نباشیم. دولت در سال گذشته بدهی‌هایی که بابت اوراق و صندوق‌ها و دستگاه‌ها وجود داشت را پرداخت کرده و از بانک مرکزی هم استقراض نکرد به همین منظور دولت به شکل جدی تلاش می‌کند در زمینه جلوگیری از کسری بودجه به صورت جدی عمل کند تا کمتر درگیر مشکلات باشد.

لینک کوتاه : https://roozankhabar.ir/?p=1723

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آنتونیو گوترش، سازمان ملل، نیویورک اجتماعی اربعین، عراق، ایران، زائران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، درگیری نظامی اصول گرایان، اصلاح طلبان، انتخابات، احزاب افغانستان،مهاجران،افغان،هیرمند،طالبان اقتصاد انتخابات،اصولگرا،مهندسی،خالص،سازی ایران ایران، آمریکا، برجام ایران، آمریکا، برجام، مذاکرات وین، روسیه، میخائیل اولیانوف ایران، روسیه، برجام، مذاکرات وین بازار مسکن، بازار خودرو، رکود اقتصادی، رونق اقتصادی برجام، ایران، آمریکا، اروپا برجام، مذاکرات وین، رابرت مالی، احیای برجام تهران توافق، ایران، برجام، آمریکا تولید تیراندازی حسن یزدانی، دیوید تیلور، کشتی قهرمانی جهان حسن یزدانی، کشتی قهرمانی جهان، دیوید تیلر خبر خبری دانشگاه رئیسی رئیسی، بانک مرکزی، اقتصاد رهبر سیاسی سیل، خسارت، مدیریت بحران، بارندگی غزه،اسرائیل،حماس،فلسطین،الاقصی غزه،حماس،اسرائیل فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ، روزنامه فرهنگ فرهنگی متروپل، آبادان، بحران اجتماعی مجلس محرم، عزاداری، ترافیک، تاسوعا و عاشوار مذهبی مهسا امینی، قالیباف، مجلس، گشت ارشاد مهسا امینی، پلیس تهران، گشت ارشاد مهسا امینی، گشت ارشاد، پلیس تهران ورزش وزیر صنعت کاخ باکینگهام، ملکه الیزایت، انگلستان، سلطنت گشت ارشاد، مهسا امینی، اعتراضات